Freelance, kavram olarak serbest, bağımsız çalışan anlamına gelir. Ülkemizde her ne kadar yeni yeni popüler olsa da dünya üzerinde freelance çalışan insan sayısı oldukça fazladır. Freelance sadece web ve grafik tasarım için kullanılan bir terim değildir. Fakat bu alanların çalışma koşullarına uygun olduğu için çokça tercih edilmektedir.

Freelance, yapılan işin bir firmadan bağımsız ve kişinin kendine oluşturduğu alanda ki çalışma şeklidir. Freelancer ise bu eylemi belirlediği saat dilimlerinde ve bütçeyle  gerçekleştiren kişidir. Freelance çalışma şeklinin birçok avantaj ve dezavantajları vardır. Doğru kullanımda yüksek kar ve zaman tasarrufu sağlayan bu uygulama, yanlış kişilerle çalışıldığında içinden çıkılmaz bir hal alır. Freelance tasarımcı tercihi, tasarımcının referans çalışmalarına, çalışmış olduğu markaların çokluğuna bakılarak yapılmalıdır.

Türkiye’ de firmaların güven ve sonuçla ilişkilendirdikleri çalışma şeklinden dolayı, yapılan işin düzgün yapılması ve zamanında teslim edilmesinin yanı sıra istenilen özelliklere sahip olması da göz önünde bulundurulan unsurlardır. Ayrıca çalıştıkları kişilerle yüz yüze görüşmek istemeleri güven konusunda yaşanan sorunları gözler önüne sermektedir. Bu durumun önüne geçebilmek ve güven sorununu ortadan kaldırabilmek için doğru freelancerle uzun soluklu çalışılması gerekir.

 

Freelance Web ve Grafik Tasarımcı İle Çalışmanın Avantajları

Reklam ajanslarının kira ve personel giderleri reklam bütçelerinin artmasında büyük rol oynamaktadır. Freelance tasarımcılarda şirket giderlerindeki giderler olmadığı için, reklam ajanslarının talep ettiği fiyatların dörtte birine işinizi yaptırabilirsiniz.

Freelance tasarımcı, işi kendisi yaptığı için reklam projelerinize daha yaratıcı ve özverili çalışır.

İş ahlakına sahip freelancer ile reklam proje yönetiminde daha başarılı olursunuz.

 

Freelance Web ve Grafik Tasarımcı İle Çalışmanın Dezavantajları

Freelance bir tasarımcı ile çalışmanın en önemli dezavantajı güven sorunudur çünkü freelancer bir reklam ajansı kadar sorumluluk sahibi olmayabilir. Bu nedenle web tasarım projelerinizin ya da grafik tasarım projelerinizin yanlış tasarımcıların elinde tamamlanamaması, istediğiniz sonuçla elinize ulaşmaması gibi durumlar söz konusu olabilir.

Bu nedenle freelance tasarımcı seçerken güvenilirlik ve tecrübe konularında dikkatli olmanız gerekir.

Başarıyla sonuçlandırılmış bir projenize düşük maliyetlerle sahip olmak isterseniz, freelance web tasarım ve freelance grafik tasarımı konularında benimle iletişime geçebilirsiniz.