Web siteleri, hayatımızın olmazsa olmazları arasına girmeyi başardı. Bu sitelerin arayüzlerinin tasarlanması, kodlanması, yayına verilmesi ve takip edilerek geliştirilmesi zorlu bir organizasyondur. Her şeyden önce tasarım, insanların hayal gücüyle sınırlıdır. İyi bir hayal gücüne sahip değilseniz, profesyonel web tasarımcı olmanız pek mümkün değildir. Bunun yanında dijital trendleri takip etmiyor ve teknolojiyle ilgili değilseniz iyi bir web tasarımcı olamazsınız. Bu kriterlere sahip olduğunuzu düşünüyorsanız artık işe koyulabilirsiniz. 

Web tasarım için bazı programlara hakim olmanız gerekir. Bu tasarım programlarından bazıları; Adobe Photoshop, Illustrator, Sketch vb. programlardır. Bu programları öğrenebilmek için birçok okul ve kurs mevcuttur. Web sitesi, arayüz tasarımları, bu programlar aracılığıyla hazırlanır. İyi bir web tasarımcı olmanın ilk adımı bu programları öğrenmekle başlar. Web sitesi tasarlarken, tasarımın kullanıcı deneyimi konusunda doğru işlendiğine emin olmak gerekir. UX/ UI konularında tecrübeli olmak, tasarımınızı geliştirme konusunda yardımcı olacaktır. Bu konuyla ilgili detaylı açıklamayı bir sonraki blog yazımda işleyeceğim. Web sitenizin arayüzünde kullandığınız renk kombinasyonundan, icon tercihinize kadar her konuda yenilikçi davranmanız gerekir. Tasarımın anlaşılır olması ve sadeliğe dikkat etmek gerekir. İster freelance web tasarımcı olun, ister dijital reklam ajansında çalışın, bu kavramlara hakim olmanız gerekecektir. Müşteri taleplerini iyi analiz etmek, web projelerine başlarken size oldukça yardımcı olacaktır. Tasarladığınız kurumsal web sitesi, blog, e-ticaret sitesi ya da diğer online satış siteleri olsun, tüm çalışmalarınızda bahsettiğimiz konulara dikkat etmeniz gerekir.

Yapacağınız web sitesinin Google Seo taleplerine cevap vermesi gerekir ve sayfa yapısının responsive olması akıllı telefon, tablet gibi bütün mobil platformlarda sayfanızın sorunsuz çalışmasını sağlamalıdır. Web sayfanızı dizayn ederken, flat tasarım trendlerine uyum sağlamasına dikkat edin. Web sayfanızın arayüz tasarımını bitirdikten sonra HTML ve CSS kodlamalarda sayfa tasarımına bağlı kalmak ve bütün internet tarayıcılarında sorunsuz çalıştığından emin olmak gerekir.